Μοσχάτο – Καλλιθέα 2-2

Στην 13η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής η ομάδα μας αντιμετώπισε εκτός έδρας στο Δημοτικό Γήπεδο Μοσχάτου, το Μοσχάτο, με τις ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2.
Σε έναν χορταστικό αγώνα με καλό ρυθμό, παρουσία πολύ κόσμου στο γήπεδο του Μοσχάτου, η Καλλιθέα δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες και βρέθηκε πολύ κοντά στο να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

“Φωτιά” στον πέμπτο όμιλο της Γ’ Εθνικής, καθώς μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες, η ΑΕ Μοσχάτου ισοφάρισε στο 92′ την Καλλιθέα στο ντέρμπι κορυφής και όλα πλέον παραμένουν ανοικτά με τις ομάδες να συνεχίζουν να βρίσκονται πολύ κοντά στη βαθμολογία.
Το Μοσχάτο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με τον Νιζάμη στο 14′.
Η Καλλιθέα μέσα σε τρία λεπτά έκανε την ανατροπή του σκορ, έφτασε στην ισοφάριση με τον Μαρουκάκη στο 32΄ με πλασέ και εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ, ύστερα από ατομική ενέργεια του Στούπη, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε πλάγια κίνηση και πλάσαρε τον τερματοφύλακα με τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και τον Ντρούγκα να τη υποδέχεται και με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 στο 34′ λεπτό.
Το Μοσχάτο ισοφάρισε με τον Βινίσιους στο 92′ λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ στο ύψος της περιοχής.
Η Καλλιθέα συνεχίζει να προπορεύεται στη βαθμολογία με βραχεία κεφαλή επί της Θύελλας Καμαρίου, που έχει έναν αγώνα λιγότερο, ενώ το Μοσχάτο με το βαθμό αυτό παραμένει δυναμικά στο κυνήγι της ανόδου.
Η Καλλιθέα παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Νίκος Παντέλης) Λαδάς, Κρητικός, Καλύβας, Καλημέρης, Παπαγγελής, Καλτσάς, Βελέτης, Στούπης (88′ Μπέλης), Ντρούγκας, Μαρουκάκης (90′ Βασιλειάδης), Μακρυγιάννης (61′ Κώστας).
Το Μοσχάτο παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Βασίλης Σπάθας) Γιώρας, Σταύρου, Ξυγκάκης, Φιαμέγκος (60’ Μπέρτσος), Ντούμπερετ, Κατίδης, Ψυχογιός, Βινίσιους, Ευθυμιάδης, Πασαλίδης, Νιζάμης (72’ Ζελέκου).