Κερατσίνι – Καλλιθέα 2-1

Στην 8η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής η ομάδα μας αντιμετώπισε εκτός έδρας στο Δημοτικό Στάδιο Κερατσινίου, το Κερατσίνι, το οποίο επικράτησε με σκορ 2-1.
Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, η ομάδα μας δεν βρήκε καλό ρυθμό, έπιασε μέτρια απόδοση, με αποτέλεσμα να «σκοντάψει» και να απολέσει βαθμούς, το οποίο βέβαια δεν της στοίχησε τη θέση του «οδηγού» στην κούρσα για το πρωτάθλημα.
Η Καλλιθέα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού στο 3΄ λεπτό της αναμέτρησης το Κερατσίνι προηγήθηκε σε φάση που η άμυνα «πιάστηκε στον ύπνο» και ο επιτιθέμενος με σουτ ύστερα από σέντρα, σχεδόν ανενόχλητος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το Κερατσίνι στο 59΄ λεπτό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή του, βγήκε στην αντεπίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα και διπλασίασε τα τέρματα, με πλασέ.
Η Καλλιθέα μείωσε στο 72΄, ύστερα από ατομική ενέργεια του Βασιλειάδη, ο οποίος κινήθηκε κάθετα προς την περιοχή και με παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής «βρήκε» μόνον του τον Παπαγγελή, οποίος έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα.
Μετά την επίτευξη του τέρματος η Καλλιθέα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι για να επιτύχει την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό που ήθελε, λόγω των αλλεπάλληλων διακοπών της αναμέτρησης (τουλάχιστον 7-8), από τραυματισμούς παικτών του Κερατσινίου και των αλλαγών.
Κρίσιμη ήταν η φάση στο 89΄ λεπτό του αγώνα, όπου ύστερα από δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή του Μπέλη, ο τερματοφύλακας έκανε ασταθή απόκρουση και ο Στούπης, ο οποίος έτρεξε να διεκδικήσει την μπάλα, ανατράπηκε μέσα στη περιοχή, από τον τερματοφύλακα του Κερατσινίου.
Η Καλλιθέα παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Νίκος Παντέλης) Λαδάς, Βιδάλης, Παπαγγελής, Κρητικός (46΄ Μπέλης), Καλύβας, Ντρούγκας (46΄ Μουρελάτος), Καλτσάς, Στούπης, Κώστας, Μακρυγιάννης (70΄ Γκρόσιος) και Βασιλειάδης (77΄ Βελέτης).
Το Κερατσίνι παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Θεόφιλος Καλύβας) Κουμπύλλα, Σφυρογιαννάκης (91΄ Γκουριώτης), Μηλιώτης, Αγγελάκης, Βάττης, Χατζησοφρωνίου (75΄ Τριμπόνιας), Ντυρμισι (73΄ Στρίγγας), Χαρίτος, Ελεζι, Σκεντεράι (81΄ Ροκάι) και Καρέλης.