Καλλιθέα – Εθνικός 4-3

Στην 19η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής η ομάδα μας υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας, τον Εθνικό, όπου επικράτησε με σκορ 4-3.

Σε ένα χορταστικό αγώνα που διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με επίτευξη πολλών τερμάτων, παρουσία πολύ κόσμου στο γήπεδο, η Καλλιθέα παρόλο που βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τρεις φορές το προβάδισμα με γκολ των Ευαγγέλου (17′), Γκέτσι (35′) και Τσιντώνη (64′).
Αλλά η Καλλιθέα είχε πάντα την απάντηση.

• Στο 22΄ λεπτό ο Κρητικός που είχε προωθηθεί σέντραρε από τα αριστερά και ο Σταύρου με κεφαλιά έβγαλε μόνο του τον Μαρουκάκη, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1.
  • Στο 41΄ λεπτό, ο Παπαγγελής ύστερα από ωραία πλαγιοκόπηση, σέντραρε στο ύψος του πέναλτι και ο Μαρουκάκης με βολ πλανέ έκανε το 2-2.
  • Στο 91′ λεπτό και ενώ ο Εθνικός είχε μείνει με δέκα στο 84′ λόγω αποβολής του Ευαγγέλου με δεύτερη κίτρινη, ο Στούπης ξεμαρκαρίστηκε και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-3.
  • Η Καλλιθέα δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία, στο 93΄ ο νεοεισελθείς Ντρούγκας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα να σταματάει κυριολεκτικά την μπάλα στο ύψος της γραμμής,
  • ενώ στο 95′ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από αμυντικό του Εθνικού, κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Στούπης, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Η Καλλιθέα παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Λουκάς Καραδήμος) Λαδάς, Παντελίδης, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Κώστας, Σταύρου (69΄ Σαραντόπουλος), Καλτσάς (79΄ Νταουτάι), Μαρουκάκης, Στούπης, Λάμπη (92΄ Ντρούγκας)

Ο Εθνικός παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Μουράτ Σεροπιάν) Κατσούλης, Νταούλιας, Λώλος (54΄ Παυλής), Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Τσιντώνης, Γκέτσι (81΄ Τσιριγώτης), Σκεντεράι, Πετρόπουλος (75΄ Δημητρίου), Λαζαρίδης (87΄ Πεχλιβανίδης) και Τριμμάτης