Θύελλα Καμαρίου – Καλλιθέα 0-1

Στην 20η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής η ομάδα μας αντιμετώπισε στη Σαντορίνη στο Δημοτικό Γήπεδο Καμαρίου, την Θύελλα Καμαρίου, επικρατώντας με σκορ 0-1, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης του 5ου Ομίλου.
Σε έναν αγώνα με αρκετές δυνατές «μονομαχίες», κίτρινες κάρτες και φάσεις, αμφότερες οι ομάδες πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες, σε ένα ματς που διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και κυριολεκτικά το τελευταίο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες, μία σε κάθε ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Καραλή, με την σημαντικότερη στο 87΄ όπου από πλεονεκτική θέση σούταρε και η μπάλα πήγε άουτ.
Η Καλλιθέα είχε 2 καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στο 3΄ ο Στούπης επιχείρησε δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει, ενώ στο 27΄ ο Λάμπη που ξέφυγε από τα δεξιά έβγαλε με παράλληλη μπαλιά σε θέση τετ-α-τετ τον Μαρουκάκη, με τον τερματοφύλακα να προλαβαίνει τελευταία στιγμή και να «τσιμπάει» την μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα μπήκε πιο δυνατά και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες. Στο 47΄ ο Στούπης ύστερα από μακρινή μπαλιά από την άμυνα, στόπαρε την μπάλα, ελίχθηκε ανάμεσα σε δύο παίχτες και πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει. Στο 52΄ ο Καλτσάς έκανε μακρινό δυνατό σούτ, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει και στη συνέχεια ο Λάμπη από πλαϊνή θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 55΄ ο Βασιλειάδης ύστερα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λάμπη, προσπάθησε να «κρεμάσει» το τερματοφύλακα, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 64΄ ο Λάμπη έβγαλε μόνο του τον Στούπη, ο οποίος σούταρε, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας σε ετοιμότητα απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης, ο Μαρουκάκης προσπάθησε να πλασάρει από κοντινή θέση, με τους αμυντικούς να διώχνουν τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
Η «λύτρωση» ήρθε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94΄ ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπέλη από αριστερά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην γωνία της εστίας, με τον τερματοφύλακα να την αποκρούει ασταθώς και ο Μαρουκάκης ερχόμενος με φόρα από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Η Καλλιθέα παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Λουκάς Καραδήμος) Φαρμάκης, Χοτζάλλι (75΄ Στεφανής), Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Σταύρου, Βασιλειάδης (65΄ Σαραντόπουλος), Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης (87΄ Μπέλης) και Λάμπη (70΄ Ντρούγκας).
Η Θύελλα Καμαρίου παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Βαγγέλης Χαντές) Ανδριόλας, Μαλάι, Ερρίκος, Παπαζαχαρίας, Αρκούδας, Μπουσάι (82΄ Μαντούησης), Σιμιτσής, Ζέλο, Αργυρίου (92΄ Βεζιρτζόγλου), Καραλής (84΄ Ντινιωτάκης) και Φύτρος (76΄ Δήμος).