Πανερυθραϊκός – Καλλιθέα 2-3

Στην 5η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ «Κ. Τριβέλλας», η ομάδα μας αντιμετώπισε εκτός έδρας στο Δημοτικό Γήπεδο Νέας Ερυθραίας, τον Πανερυθραϊκό, όπου και επικράτησε με σκορ 2-3 στην παράταση.

Η Καλλιθέα κατέβηκε με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα, προκειμένου να ξεκουράσει κάποιους παίχτες εν όψει της κυριακάτικης αναμέτρησης με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα.

Σε ένα ματς με λιγοστές καλές ευκαιρίες, χωρίς πολύ καλό ρυθμό, ο Πανερυθραϊκός απεδείχθη «πολύ σκληρός για να πεθάνει» και η Καλλιθέα τελικά ίδρωσε για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση, στην παράταση.

Η Καλλιθέα προηγήθηκε με γκολ του Γκρόσιου στο 27΄ λεπτό, ύστερα από εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Μπέλη που τον βρήκε μόνο του στην πλάτη της άμυνας του Πανερυθραϊκού, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Σουμελίδης στο 44΄ λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έφερε την αναμέτρηση στα ίσια.

Στο 51΄ λεπτό ο Αραμπατζής ύστερα από έναν όμορφο συνδυασμό και κερδίζοντας μια κόντρα, βρήκε ανοικτό πεδίο και με σουτ έκανε το 2-1.
Στο 67΄ λεπτό ο Μπέλης ύστερα από εκτέλεση φάουλ λίγο πιο έξω από την περιοχή έκανε το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό της κανονικής διάρκειας.

Την λύτρωση για τη Καλλιθέα, έφερε στο δεύτερο μισό της παράτασης και συγκεκριμένα στο 111΄ λεπτό ο Μαρουκάκης μετά από μία εξαιρετική συνεργασία με τον Μακρυγιάννη.

Η Καλλιθέα παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Νίκος Παντέλης) Φαρμάκης, Μουρελάτος (46΄ Μαρουκάκης), Βιδάλης (68΄ Καλύβας), Καλημέρης, Κρητικός, Κώστας, Καλτσάς, Ντρούγκας (55΄ Μακρυγιάννης), Βασιλειάδης, Μπέλης και Γκρόσιος (114΄ Στεφανής).

Ο Πανερυθραϊκός παρατάχθηκε ως εξής : (προπονητής Στέλιος Μουντανάρης) Μπακοδήμος, Σουμελίδης, Παπαναστασίου, Γεωργακόπουλος, Νταλλένγκα, Κατσαρας, Κουβαράς (76΄ Καραπαναγιωτίδης), Μπαλής (104΄ Αναγνωστής), Μπαμπαλούκας, Αραμπατζής (110΄ Κουτσουπιάς) και Σπάρταλης.