Αγώνας Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Κ16-Μπλε

Σάββατο 03/12/2022 γήπεδο Αιγάλεω (Εδέσσης)

Πρωτάθλημα ΕΠΣΑ Κ16 – 7ος όμιλος – 7η αγωνιστική ημέρα

Α.Ο ΑΙΓΑΛΕΩ – Γ.Σ ΚΑΛΛΙΘΕΑ : 2-2

Συναρπαστική η 7η αγωνιστική της ΕΠΣΑ όπου μετέχει η ομάδα μας. Συναρπαστικός και ο αγώνας της με την τοπική ομάδα του ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ.

Αρκετά δυναμικά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες. Δύο ευκαιρίες για την ομάδα του Αιγάλεω αλλά και για την δική μας ομάδα.

Πλοηγηθήκαμε στο 22ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με απίστευτο σουτ του Γιώργου ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ έξω από την περιοχή. Όμως σε διάστημα 5 λεπτών από το 27ο έως το 32ο λεπτό η ομάδα του Αιγάλεω γύρισε το αποτέλεσμα με αμφισβητούμενο penalty και με λάθος από την άμυνα μας.

Να σημειωθεί το οριζόντιο δοκάρι από τον ΦΑΦΑΛΙΟ αμέσως μετά το 0-1. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 2-1.

Δυνατά ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες με εξαιρετική χαμένη ευκαιρία σε τετ α τετ του Φάνη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ  και στο 6ο λεπτό κερδίσαμε penalty με τον ίδιο παίκτη ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεσή του , όμως ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας το απέκρουσε, όπως απέκρουσε και άλλες προσπάθειες των παιδιών μας (εξαιρετικό σουτ πλασέ από τον Θοδωρή ΤΣΑΜΗ αλλά και άλλες ευκαιρίες).

Τελικά ισοφαρίσαμε με επίσης εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του αρχηγού μας Λάζαρου ΠΛΙΑΣΣΑ 12 λεπτά πριν λήξει το παιχνίδι. Οι παίκτες μας προσπάθησαν για την ανατροπή αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν.

Καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταγράφει για την ομάδα του Αιγάλεω. Μπορεί τα παιδιά να μην τα κατάφεραν να νικήσουν, αλλά πραγματικά προσπάθησαν πάρα πολύ και αξίζουν σε όλους συγχαρητήρια.

Η προσπάθεια συνεχίζεται στις εναπομείναντες δύο αγωνιστικές για την λήξη της 1ης φάσης του πρωταθλήματος και μετά τα σημερινά αποτελέσματα του ομίλου, τελικά είναι στα δικά μας χέρια (πόδια καλύτερα) η πρόκριση στους ισχυρούς του ομίλου….

Συνεχίζουμε την προσπάθεια , γιατί πραγματικά αυτή η ομάδα το αξίζει.

Να σημειώσουμε ότι μετά από πρωτοβουλία του προέδρου του συλλόγου και απόφαση που είχε ήδη ανακοινωθεί την προηγούμενη εβδομάδα, η μετάβαση και επιστροφή προς και από το γήπεδο του Αιγάλεω έγινε με πούλμαν που αναχώρησε νωρίς το πρωί από τα γραφεία του συλλόγου μας.

Μια εξαιρετική κίνηση που χαροποίησε τους πάντες.