Σάββατο 17/12/2022 γήπεδο Δάσους Χαιδαρίου

ΔΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ – Γ.Σ ΚΑΛΛΙΘΕΑ 0-9

Πρωτάθλημα ΕΠΣΑ – 7ος Όμιλος ,9η αγωνιστική

“Ολοκληρώθηκε” σήμερα Σάββατο 17/12/2022 η πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΕΠΣΑ Κ16 για τον 7ο όμιλο για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Κ16 του ιστορικού μας Συλλόγου.

Η ομάδα μας με μια πολύ μεστή εμφάνιση νίκησε με σκορ 0-9 στο γήπεδο του Δάσους Χαϊδαρίου την τοπική ομάδα. Ήταν μεγάλη η διαφορά των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο κάτι φυσικά που μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ιάσων ΦΕΛΟΥΚΑΣ άνοιξε το χορό των τερμάτων στο 7ο μόλις λεπτό για να ακολουθήσουν άλλα τέσσερα τέρματα από τον Φάνη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ (12ο – 18ο – 24ο και 28ο) και ένα από τον Γιώργο ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ στο 32ο λεπτό. Σκορ πρώτου ημιχρόνου το 0-6.

Φυσιολογικά η ομάδα μας κατέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Κρίστιαν ΝΟΥΣΗ (53ο) , Παναγιώτη ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ (58ο) και Ιωάννη ΤΕΤΡΑΔΑΚΟ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Πολλές χαμένες ευκαιρίες (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) για την ομάδα μας με εξαιρετικό τον αντίπαλο πορτιέρο.

Έτσι λοιπόν τελειώνει η 1η φάση του πρωταθλήματος με συγκομιδή 20 βαθμών (6 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα από την ομάδα του Φωστήρα).

Μια εξαιρετική παρουσία για τα παιδιά καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης αυτής φάσης και όλοι (διοίκηση, προπονητές, φίλοι και γονείς) είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι και ευχαριστημένοι με την προσπάθεια όλων.

Τα καλύτερα έρχονται ? Πιστεύουμε πως ναι.

Ουσιαστικά η ομάδα μας αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 3η προνομιούχο θέση του ομίλου, πράγμα που της δίνει το δικαίωμα να συμμετάσχει στους ισχυρούς της επόμενης φάσης του πρωταθλήματος.

Όμως υπάρχει σε εκκρεμότητα ο αγώνας ΦΩΣΤΗΡΑΣ – ΠΑΟ ΡΟΥΦ ο οποίος είχε διακοπεί στο 26ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου λόγω κακών καιρικών συνθηκών. Το αποτέλεσμα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 1-1. Ο αγώνας αυτός θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 04/01/2023.

Σε περίπτωση νίκης της ομάδας το ΠΑΟ ΡΟΥΦ θα έχουμε ισοβαθμία της ομάδας μας με τον ΠΑΟ ΡΟΥΦ και αφού ο μεταξύ τους αγώνας της 1ης αγωνιστικής είχε έρθει ισόπαλος με σκορ 1-1, τότε με τη διαδικασία της κλήρωσης θα οριστεί ποια από τις δύο ομάδες θα καταλάβει την 3η θέση της βαθμολογίας και θα συνεχίσει στους ισχυρούς της επόμενης φάσης του πρωταθλήματος.

Σε διαφορετικό αποτέλεσμα (εκτός νίκης του ΠΑΟ ΡΟΥΦ δηλαδή), η ομάδα μας θα καταταγεί 3η στην βαθμολογία. Σε περίπτωση νίκης σε αυτό το αναβληθέντα παιχνίδι ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ θα καταλάβει την 1η θέση του πρωταθλήματος αφήνοντας στην 2η θέση το ΧΑΙΔΑΡΙ ενώ σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα το ΧΑΙΔΑΡΙ θα είναι ο πρωτοπόρος του ομίλου και ο ΦΩΣΤΗΡΑ θα καταλάβει οριστικά την 2η θέση.