Αποτέλεσμα Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Κ14 & K16 05/11/2022

Ολοκληρώθηκε αυτό το ΣαββατοΚύριακο 5-6/11/2022 η 3η Αγωνιστική (για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Κ16) και η 2η Αγωνιστική (για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Κ14) των πρωταθλημάτων αναπτυξιακών κατηγοριών της ΕΠΣ Αθηνών.

7ου και 6ου ομίλου όπου συμμετέχουν οι ομάδες Κ16 και Κ14 αντίστοιχα του ιστορικού μας Συλλόγου.

Η ποδοσφαιρική Ακαδημίας μας Κ14 στον αγώνα (εκτός έδρας) με την ομάδα του Α.Ο ΑΙΓΑΛΕΩ γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1.

Η ομάδα μας είχε πολύ μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της, και έδειξε ότι αγώνα με τον αγώνα μπορεί να παρουσιάσει καλύτερο “πρόσωπο” με την σωστή και οργανωμένη δουλειά που γίνεται από τους προπονητές.

Εάν και στην πρώτη φάση του αγώνα η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε στην συνέχεια και ισορρόπησε την κατάσταση με σωστή προώθηση της μπάλας από τον τερματοφύλακα και με ορθολογικό τρόπο, όπως ακριβώς έχουν διδαχθεί τα παιδιά μας στις προπονήσεις τους και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε ευκαιρίες που θα μπορούσαν ακόμα και να την φέρουν προηγούμενη στο σκορ.

Όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας βρέθηκε σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν εξίσου καλή σε έναν ισορροπημένο πια αγώνα .

Το γενικό κλίμα ήταν ότι η ομάδα ήταν καλή και το συμπέρασμα ότι η ομάδα συνεχώς βελτιώνεται,γεγονός που μας κάνει όλους να αισιοδοξούμε για την συνέχεια.

Η ποδοσφαιρική Ακαδημία μας Κ16 στον αγώνας της (εντός έδρας) με την ομάδα των ΤΡΑΧΩΝΩΝ , μετά από μια μεστή εμφάνιση νίκησε με σκορ 4-2 (ημίχρονο 3-1).

Η ομάδα μας στο 2ο λεπτό του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε και ισοφάρισε στο 6ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Παναγιώτη ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ από αριστερά και στο 12ο λεπτό “γύρισε” το αποτέλεσμα με επίσης ωραίο συνδυασμό και πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή του Ιάσονα ΦΕΛΟΥΚΑ. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (στο 35′ λεπτό) ,ο Γιώργος ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ με πολύ ωραίο σουτ από δεξιά και μέσα στην περιοχή έκανε το 3-1.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι πολλές κλασικές ευκαιρίες (περισσότερες από τρεις) χάθηκαν από την ομάδα μας , αλλά και οι ΤΡΑΧΩΝΕΣ είχαν και αυτοί μια δύο εξαιρετικές ευκαιρίες όταν το σκορ ήταν 2-1 (και οριζόντιο δοκάρι).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ο Φάνης ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ με εξαιρετική ενέργεια, έγραψε στο 15ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου το 4-1. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και το σκορ θα μπορούσε να την μεγαλύτερο. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (στο 70′ λεπτό) με penalty.

Ο προπονητής της ομάδας Γιώργος ΝΤΟΥΝΙΑΣ μας ανέφερε ότι έμεινε κατ’ αρχάς ευχαριστημένος από την απόδοση και την διάθεση όλων των παιδιών , σημειώνοντας ότι θα ήθελε η ομάδα να είχε λιγότερα λάθη, πράγμα το οποίο σίγουρα μπορεί να γίνει στους επόμενους αγώνες.

Η ομάδα μας εξακολουθεί να είναι αήττητη στο πρωτάθλημα, στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική  αγωνίζεται εντός έδρας και πάλι με την ομάδα του ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ σε έναν κομβικό αγώνα που ίσως κρίνει και την πρωτιά στον όμιλό μας (σύμφωνα και με τα μέχρι τώρα δεδομένα).

Εξαιρετική προσπάθεια από όλα τα παιδιά μας και από τους προπονητές τους.