Αποτέλεσμα τουρνουά για Κ16

Την Πέμπτη 05/01/2023 τελείωσε το μικρό ταξίδι της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Κ16 στο Χριστουγεννιάτικο τουρνουά του SoccerLink που διεξήχθη στα γήπεδα του Renti Arena από 2-5/1/2023.

Η ομάδα μας κατέκτησε την 3η θέση.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα στην μεγαλύτερη διάρκεια των αγώνων ήταν αρκετά έως πολύ καλή. Δοκίμασε πράγματα …που άλλα βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και άλλα όχι και τόσο καλό ή σχεδόν καθόλου.

Αυτό που έχει σημασία είναι η διάθεση που έδειξαν όλα τα παιδιά στο να παίξουν, να χαρούν το ποδόσφαιρο και κυρίως να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν , από όλους τους αγώνες που έδωσαν.

Αν περάσουμε στα εξωαγωνιστικά, η ομάδα μας έδειξε εκπληκτικό πρόσωπο, σεβάστηκε κάθε αντίπαλο, τους διοργανωτές αλλά και τους διαιτητές. Αυτό μπορούμε να πούμε ήταν ίσως και το μεγαλύτερο κέρδος, ακόμα και από την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Μέσα σε όλα τα θετικά συνέβη και κάτι πολύ δυσάρεστο για την ομάδα μας. Είχαμε έναν σοβαρό τραυματισμό (κάταγμα κνήμης) του αγαπημένου μας παιδιού του Μιχαήλ Άγγελου ΤΕΡΖΗ στον τρίτο αγώνα του τουρνουά.

Ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά στον Μιχαήλ Άγγελο, γρήγορη ανάρρωση και φυσικά τον περιμένουμε πάλι κοντά μας.

Είναι νομίζουμε αυτονόητο που χαρίζουμε την νίκη (την τελευταία και πιο δραματική) της ομάδα μας και την 3η θέση του τουρνουά.

Συγχαρητήρια σε όλους (παίκτες, προπονητές και γονείς) για την προσπάθεια και την συμπεριφορά τους όλες αυτές τις ημέρες

Αναφορικά με τον μικρό τελικό, πραγματικά είδαμε έναν εξαιρετικό αγώνα. Αναμετρήθηκαν δύο πολύ καλές ομάδες, η δική μας και αυτή του Α.Ο ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ.

Καταφέραμε να προηγηθούμε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γιώργο ΛΕΓΑΚΗ. Παρόλα αυτά οι “αντίπαλοί” μας ισοφάρισαν λίγα λεπτά αργότερα με εκτέλεση φάουλ και λάθος της άμυνάς μας. Το 2-1 έγινε με τέρμα που σημείωσε ο Κρίστιαν ΝΟΥΣΙ και το 2-2 λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας χτύπημα κόρνερ.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας δεν μπήκε όσο δυνατά έπρεπε, τουλάχιστον όσο δυνατά έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να δεχτούμε το 2-3 πολύ σύντομα. Στη συνέχεια η ομάδα ανέβηκε και αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά, πίεσε αρκετά και κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την λήξη του αγώνα με ωραία κεφαλιά του Χάρη ΓΚΑΒΟΥ.

Τελικό αποτέλεσμα του πολύ ωραίου αγώνα το 3-3.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των penalties. Tα πρώτα πέντε εκτελέστηκαν από ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ , Κρίστιαν ΝΟΥΣΙ, ΛΕΣΙ, ΝΕΠΡΑΒΙΣΤΑ και Χάρη ΓΚΑΒΟ. Χάθηκε το πρώτο penalty από τον ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ και ενώ το σκορ ήταν 4-4 στο τελευταίο penalty της σειράς ο τερματοφύλακάς μας ΝΕΠΡΑΒΙΣΤΑ έκανε μια εκπληκτική απόκρουση και η διαδικασία οδηγήθηκε στα νοκ ουτ penalties. Εκτέλεσαν για την ομάδα μας οι Τζέισον ΝΟΥΣΙ, Γιάννης ΓΚΑΒΟΣ και ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ και την νίκη μας έδωσε το χαμένο 3ο penalty της αντίπαλης ομάδας που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.